Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

  • KONAK MAH. KUDRET SK. RUZI PLAZA NO: 20 KAT:5 İÇ KAPI NO: 12 NİLÜFER/ BURSA
  • mail@ozgunalyapi.com
  • 0 (554) 166 09 09
  • 0 (554) 166 09 09
Projelendirme

Projelendirme

Projelendirme Süreci

Günümüzün projelendirilmiş küresel iş ekonomisinde, işletmelerin çeşitli endüstri sektörlerinde projeleri başarıyla tamamlamaları kritik önem taşımaktadır. Project Management Institute Inc (PMI), A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK Rehberi – 6. Baskı) aracılığıyla Proje Yönetimi en iyi uygulamalarını öngören küresel bir yönetim organıdır. PMBOK rehberinin versiyonları, sektördeki trendler ve değişimler göz önünde bulundurularak düzenli olarak değiştirilecektir. PMP®, CAPM®, PMI-ACP®, PgMP®, PMI-PBA® ve daha fazlasını içeren, dünya çapında tanınan birçok popüler PMI sertifikasyon programıdır. Proje yönetim konularından bahsederken PMI’ın hazırladığı proje yönetim fonksiyonları sıklıkla ele alınır. Bu 9 fonksiyon alanı aynı zamanda proje yöneticisinin yetkinliği için bilmesi gereken konuları belirler. PMI’ın hazırladığı önemli bir diğer doküman ise proje yönetim süreçleridir. 5 adet olarak tanımlanan bu süreçler proje yöneticisinin projeyi nasıl yapacağının taslak hatlarını verir. Bir başka deyişle proje yönetiminin ana yol haritasını taslak olarak bu süreçler tanımlar. Proje yönetim süreçleri PMI tarafından aşağıdaki şekilde tanımlanmaktadır: • Başlatma • Planlama • Uygulama • İzleme ve Kontrol • Kapatma Organizasyonların içinde bulundukları sektörün ve kendi iş yapma kültürlerinin getirdiği şartlar nedeniyle proje yönetim süreçleri farklılık gösterebilir.

PMI’ın tanımladığı süreçler taslağı belirler, bu süreçlerin firmaya uygun olarak revize edilmesi ve kurgulanması proje yöneticisinin işidir. Özellikle stratejik proje yönetim ofislerinin temel görevlerinden biri bu süreçlerin firmaya uyarlanmasıdır. Aynı sektörde olan firmalar bile proje yönetim süreçlerinde farklılıklar gösterebilir. Bir firmada başarıyla uygulanan proje yönetim sistemi diğer bir firmada aynı başarıyla uygulanamayabilir. Bu nedenle proje yönetim süreçlerini firmaya özgün firma kültürüne uygun proje yönetim sistemlerinin tasarlanması stratejik değer

Mimari Proje Çizimi
2024 Mayıs 08, 02:19
Tadilat ve Dekorasyon Hizmetleri
2024 Mayıs 08, 02:08